Příběh Amidy

Jak to všechno vzniklo

Majitel Amidy a můj muž, Jára Procházka, původně koupil dům, kde sídlí Amida, kvůli prostorům pro podnikání. Má totiž šikovného kamaráda, se kterým spolu plánovali prodej a servis zahradní mechanizace. Myslel také na mě, svou ženu, abych se měla o co starat. Tak jsme se rozhodli dům koupit. V co se to nakonec vyvine, nikdo tehdy netušil, ale po pořádku. Problém byl, že dům měl mnohem více prostoru, než jsme potřebovali. A tu si Jára vzpomněl na naši kamarádku Veroniku, která dělá masáže a terapie, a zeptal se jí, zda by nechtěla změnit místo pronájmu. Verče se nápad rychle zalíbil, protože sama si podobný prostor přála, a už myslela na spoustu dalších známých, kteří by možná rádi pracovali spolu pod jednou střechou. Jára ten

den přišel domů nadšený. Začal se rodit jeho dávný sen, kterým bylo vybudování komunity kolem spojujícího prostoru, lidí, které by spojovala energie místa a společné práce, tvoření. Jen si stačil postesknout, že ten projekt se zahradní technikou se mu najednou zdá v celém domě tak nějak navíc, už zvonil telefon. Kamarád volal, že se staví na návštěvu. Přišel s tím, že do projektu s Járou nejde, pro něj příliš velké riziko…. Tomu se říká tvoření své vlastní reality v nejryzejší podobě. Nám v tu chvíli ale bylo jasné, že už to má svou dynamiku a my budeme budovat naše CENTRUM.

Studie prostoru


Studii a projekt relaxačního centra Amida dělal architekt Pavel Machar z architektonické kanceláře MTMA architekti. Inspirací mu byla podobně zaměřená centra. Hlavní vstup do centra byl koncipován přes recepci ze dvora. Vchodové dveře budou orámovány dřevěnou konstrukcí, která vytvoří plynulý přechod mezi exteriérem a interiérem.

V centru byly zachovány všechny tři světlíky jako charakteristický prvek, který dává místnostem přirozené denní světlo. Nad sálema recepcí se náchází 4 terapeutické místnosti, ke kterým se přichází prosklenou chodbou. Dalším charakteristickým prvkem je dřevěná terasa se zelení nad recepcí a sálem. Nesporným kladem celého objektu je jeho umístění v klidné lokalitě v blízkosti Jílovského potoka, kde je ruch Pivovarské ulice odstíněn hmotou činžovních domů stojících podél Pivovarské ulice.


 


Píše se rok 2016, je to už přes rok, co jsme koupili dům a věci  - hlavně díky naší spolupráci s Jarkou Matuškovou – se začínají hýbat. Konečně jsme získali úvěr a stavební povolení. Teď můžeme doufat, že se vše rozjede ještě v tomto roce. Amida se bude skládat ze dvou částí:

  • Jednu budou tvořit 4 místnosti pro terapeuty.
  • Druhou částí Amidy je cvičební sál, zaměřený především na jógu, ale umístěny zde mohou být i mnohé jiné druhy fyzických cvičení.

Chtěli bychom uvádět přednášky zaměřené na duchovní rozvoj člověka, zdravý životní styl, výchovu dětí nebo třeba i vaření. Plánujeme i aktivity mimo zdi Amidy jako různé bylinkářské, houbařské, geologické či historické exkurze přímo v přírodě. Rádi bychom i promítali filmy např. v rámci projektu Jeden svět či Artcam.
To jsou ale jen aktivity, které můžeme nabídnout my sami v rámci svých možností. Proto se snažíme hledat lidi, kteří nám pomohou prostor zájímavě naplnit. Základními stavebními kameny celého našeho projektu jsou právě lidé, bez nich by byl bez náboje.
Proto jsou lidé, kteří by se svými aktivitami chtěli podílet na chodu Amidy, vřele vítáni. Kontaktujte nás a pronajměte si originální prostory pro své nápady!


Kontakt

Adéla je v Amidě zodpovědná za provoz a organizaci. Pokud se potřebujete dozvědět více, máte zajímavou přednášku, vedete seminář. Obraťte se přímo na ni.

Telefon

+420 605 188 065

E-mail

adela(at)amidacentrum.cz

Facebook

https://www.facebook.com